Српското здружение „Спона" со своја веб-страница. ПДФ Штампа Ел. пошта
Културно-информативниот центар на Србите во Македонија „Спона", отвори веб стрaница www.srbi.org.mk. Преку оваа Интернет-страница припадниците на српската заедница може да се информираат пред сè за културни настани и манифестации што се случуваат во земјава, но и за други настани во државава кои се ажурираaт секојдневно.
Здружението „Спона" е со седиште во Скопје и како невладина асоцијација е формирана за еманципација и афирмација на српското културно наследство, на човечките и граѓански права на македонските срби, со цел да се сочуваат нивните културни, историски и духовни вредности.
 

Манастир Високи Дечани

You must have Flash Player installed in order to see this player.

Косовски Божури на концерту у Куманову.

You must have Flash Player installed in order to see this player.

СПОНА

You must have Flash Player installed in order to see this player.

Сретењски дани прослава - Дан државности Републике Србије

You must have Flash Player installed in order to see this player.

Спона радионица: Информативни домет Српских медија у Македонији

You must have Flash Player installed in order to see this player.

mkrs_logo


Интернет сервис "СПОНА" делимично је потпомогнут суфинансирањем Министарства културе и информисања Републике Србије. Од институција Републике Македоније „Спона“ нема финансијску подршку.


Дизајн: Ненад Пеловић